Ukraina – Irlandia Północna 0:2 (0:0) – EURO 2016

Ukraina - Irlandia Północna

Reprezentacja Irlandii Północnej pokonała 2:0 (0:0) Ukrainę w meczu grupy C mistrzostw Europy rozegranym w Lyonie. Wynik spotkania otworzył po stałym fragmencie Gareth McAuley, a w doliczonym czasie gola strzelił rezerwowy – Niall McGinn.

Obie drużyny przystąpiły do czwartkowego spotkania bez punktów. Mimo porażki z mistrzami świata selekcjoner Ukraińców Mychajło Fomenko dokonał tylko jednej zmiany – Sełezniow zastąpił na pozycji napastnika Zozulię. Niezadowolony po pierwszym meczu Michael O’Neill wykonał pięć roszad. Na ławce rezerwowych znalazł się między innymi Kyle Lafferty.

Irlandczycy rozpoczęli starcie z Ukrainą zdecydowanie odważniej niż z Polską. Pierwszy celny strzał Stuart Davis oddał już w 4. minucie. Rywale nie pozostawali im dłużni. Chwilę później Sydorczuk trafił w rękę McAuleya. Arbiter nie odgwizdał jednak karnego.

Spotkanie w Lyonie toczyło się w ulewie. Gracze obu drużyn utrzymywali wysokie tempo, ale brakowało akcji podbramkowych. Przyzwyczajeni do deszczowej aury Irlandczycy po niezłym kwadransie ograniczyli się do działań defensywnych. Piłkarze O’Neilla największe zagrożenie stwarzali po stałych fragmentach. W 34. minucie – po dośrodkowaniu z rzutu rożnego – najwyżej wyskoczył Craig Cathcart. W jego uderzeniu zabrakło precyzji.

Końcówka pierwszej połowy należała do Irlandii Północnej. Davis próbował zaskoczyć Piatowa z ostrego kąta. Bramkarz reprezentacji Ukrainy zachował czujność i odbił piłkę do boku.

W 49. minucie irlandzcy kibice mieli powody do radości. Dośrodkowanie z rzutu wolnego wykorzystał Gareth McAuley, który w polu karnym Ukraińców był zupełnie niepilnowany. Błąd popełnił Chaczeridi. W odpowiedzi w podobnej sytuacji uderzał Sełezniow, ale piłka leciała wprost w czujnego McGoverna.

W drugiej połowie warunki nie sprzyjały grze. Do intensywnej ulewy dołączył grad. Mocno nasączona murawa sprawiła, że w 57. minucie arbiter przerwał mecz. Piłkarze obu drużyn zeszli do tunelu i czekali na wznowienie spotkania. Sporo pretensji do swoich defensorów miał Andrij Piatow, który dyskutował z nimi podczas przerwy.

Ukraińcy po golu nie stwarzali zagrożenia. W ich poczynaniach nie było widać determinacji. Pojedyncze ataki kończyły się zazwyczaj przed bramką McGoverna. Piłkarze Fomenki starali się szukać napastnika dośrodkowaniami, te padały łupem rosłych irlandzkich obrońców. Najgroźniejszy strzał oddał w 89. minucie Andrij Jarmołenko.

W ostatniej minucie doliczonego czasu gry mierzony strzał oddał Dallas, dobitkę wykorzystał McGinn. Ukraińcy już nie wznowili gry.

Czwartkowa wygrana znacząco przybliża do awansu reprezentację Irlandii Północnej. Ukraińcy, żeby zagrać w fazie pucharowej, będą musieli pokonać Polskę w trzeciej kolejce spotkań.

ŹRÓDŁO: SPORT.TVP.PL