Szwajcaria – Francja 0:0 – EURO 2016

Szwajcaria - Francja 0 0

Francja zremisowała w Lille ze Szwajcarią 0:0 w ostatnim meczu grupy A mistrzostw Europy. Gospodarze awansowali do 1/8 finału z pierwszego miejsca, a Szwajcarzy – z drugiego.

Grupa A

w d l
Francja 3 2 1 0 7 (4-1)
Szwajcaria 3 1 2 0 5 (2-1)
Albania 3 1 0 2 3 (1-3)
Rumunia 3 0 1 2 1 (2-4)

Stawką tego spotkania było pierwsze miejsce w grupie. W lepszej sytuacji byli Francuzi, którym wystarczył remis. Szwajcarzy natomiast potrzebowali zwycięstwa do osiągnięcia tego celu.

W pierwszej połowie przewagę mieli gracze Didiera Deschampsa, a najbardziej aktywny był Paul Pogba, ustawiony na pozycji ofensywnego pomocnika. Zawodnik Juventusu w 10. minucie kopnął zza pola karnego, ale Jan Sommer stanął na wysokości zadania i zbił piłkę na poprzeczkę.

Siedem minut później Pogba znów popisał się mocnym strzałem, a futbolówka ponownie trafiła w poprzeczkę. Wcześniej dobrą okazję mieli Szwajcarzy, której nie wykorzystał Johan Djourou. Piłkarz HSV minął się z piłką zgraną przez Fabiana Schaera.

W drugiej połowie obraz gry się nie zmienił. Na początku celnie kopnął Andre-Pierre Gignac, ale dobrze dysponowany Sommer nie popełnił błędu i złapał piłkę.

W 63. miucie francuski selekcjoner wpuścił na boisko Dimitriego Payeta, który bardzo dobrze prezentował się w dwóch pierwszych spotkaniach. Niespełna kwadrans później pomocnik West Hamu United mógł zdobyć bramkę, ale piłka po jego strzale z woleja odbiła się od poprzeczki. Payet miał jeszcze jedną okazję, ale trafił z rzutu wolnego w mur.

W drugim niedzielnym meczu tej grupy Albania wygrała z Rumunią 1:0. To oznacza, że Francja kończy zmagania grupowe z siedmioma punktami, Szwajcaria z pięcioma, Albania z trzema, a Rumunia z jednym.