Polska – Islandia , Piątek, 13 listopada, godz. 20:45,przedmeczowa analiza

Polska – Islandia

Piątek, 13 listopada, godz. 20:45, Stadion Narodowy w Warszawie

Piłkarze reprezentacji Polski październikowym zwycięstwem nad Irlandią przypieczętowali awans na Mistrzostwa Europy 2016 i rozpoczęli tym samym okres budowania zespołu i formy na ten turniej. Niewykluczone, że na francuskich stadionach spotkają się w przyszłym roku z reprezentacją Islandii, która okazała się jedną z największych sensacji eliminacji. Biało-Czerwoni przetestują ten zespół już w piątek w Warszawie, w swoim przedostatnim występie w tym roku.

 

Polska

Adam Nawałka na mecz z Islandią powołał nie tylko piłkarzy, którzy zapewnili Polsce awans na EURO. Zaproszenie na zgrupowanie otrzymali także „młodzi gniewni”: Paweł Dawidowicz z rezerw Benfiki Lizbona oraz Mariusz Stępińskiz Ruchu Chorzów. Selekcjoner reprezentacji Polski chce przetestować zawodników, którzy być może stanowić będą w przyszłości o sile naszego zespołu. Nie oznacza to, że da odpocząć aktualnemu trzonowi drużyny. Wręcz przeciwnie – zwłaszcza, że oprócz listopadowych meczów z Islandią i Czechami (we wtorek), Polacy przed EURO zagrają jeszcze tylko w marcu.

W eliminacjach do ME reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce w grupie D, o punkt za Niemcami. To właśnie z aktualnymi mistrzami świata drużyna Nawałki poniosła jedyną porażkę w ostatnich 14 występach. Ogółem od listopada 2013 r. Polacy przegrali tylko dwukrotnie, w tym raz towarzysko (ze Szkocją). Jeśli taką formę reprezentantom naszego kraju uda się utrzymać do Mistrzostw Europy, to być może Polaków będzie stać na choćby mały sukces na francuskich stadionach. Najpierw jednak trzeba wyłonić skład, który pojedzie na EURO. Można spodziewać się, że w piątek niektórzy zawodnicy naprawdę postarają się o jak najlepszy występ, po to aby polepszyć swoje notowania u trenera.

 

Islandia

Na EURO 2016 dość niespodziewanie pojedzie także reprezentacja Islandii. Strákarnir okkar w trakcie eliminacji zajęli drugie miejsce w grupie A, tracąc pozycję lidera dopiero w ostatniej kolejce na rzecz Czech. Drużyna prowadzona przez duet trenerski Lars LagerbäckHeimir Hallgrímsson nie wygrała żadnego z trzech ostatnich swoich spotkań (0:0 zKazachstanem, 2:2 z Łotwą i 0:1 z Turcją), ale i tak udało jej się wywalczyć przepustkę na EURO. Zanim Islandczycy przegrali z Turcją w październiku, byli niepokonani w ośmiu meczach z rzędu.

Strákarnir okkar w najnowszej edycji rankingu FIFA sklasyfikowani są na 31. pozycji, czyli o siedem miejsc wyżej, niż Polska. Nic dziwnego, Islandczycy bowiem w ostatnich kilkunastu miesiącach spisują się najlepiej, odkąd w 1921 powołana została do życia ich piłkarska federacja. Reprezentacja Islandii jeszcze nigdy nie uczestniczyła ani w Mistrzostwach Świata, ani w Mistrzostwach Europy. Tymczasem w eliminacjach do EURO 2016 udało jej się przeskoczyć w tabeli nieobliczalną Turcję oraz trzecią drużynę świata, Holandię. Z tą ostatnią Islandczycy wygrali dwukrotnie, najpierw 2:0 w Reykjaviku, a następnie 1:0 w Amsterdamie, co zasługuje na podziw.

 

Podsumowanie

Piłkarze Polski i Islandii grali ze sobą po raz ostatni ponad dekadę temu. W 2005 r. w Warszawie Biało-Czerwoni kierowani przez Pawła Janasa zwyciężyli 3:2. Ogółem obie drużyny mierzyły się w historii pięciokrotnie – cztery z tych meczów zakończyły się wygranymi Polski, a jeden remisem 1:1. Czy zespół Nawałki w piątek jeszcze bardziej wyśrubuje ten bilans?

Polska

W, D, W, L, D

bramki 13-7, +6

Islandia

L, D, D, W, W

bramki 5-4, +1

Trenuj Palec - 50 PLN - 728x90

Comments are closed.