Kobieta jako sędzia w piłce

kobieta-jako-sedzia-w-pilce

 

Na boiskach w roli arbitrów wciąż biegają niemal wyłącznie mężczyźni, ale co roku w niektórych okręgach do kursów sędziowskich przystępuje po kilka kobiet.

Przechodzą one takie samo szkolenie, jak mężczyźni, ale mają możliwość wyboru, czy chcą sędziować dowolne mecze, czy tylko mecze kobiet. W tym drugim przypadku mają obniżone kryteria przy teście wydolnościowym.

Przechodzą też takie same szczeble sędziowania, jak mężczyźni, zaczynając od klasy C lub B i od bycia sędzią liniowym. Zazwyczaj wobec sędziującej kobiety piłkarze są bardziej opanowani, a także wybaczają im pomyłki, choć większość kobiet-arbitrów chce być traktowana na równi z mężczyznami. Większość z nich zresztą przykłada się do obowiązków i jest wysoko oceniana w rankingach, tworzonych przez związek i dzienniki sportowe. Kobiety generalnie chętniej sędziują też mecze juniorów i młodszych kategorii wiekowych. W Polce najsłynniejszą chyba sędzią-kobietą jest Marta Lau, która równolegle z sędziowaniem zajmuje się też aktorstwem i modellingiem, podobnie jak słynna sędzia włoska Elena Tambini, która zakończyła już karierę na boiskach.

 

Incoming search terms:

Trenuj Palec - 50 PLN - 728x90

Comments are closed.