Islandia – Węgry 1:1 (1:0) – EURO 2016

Islandia - Węgry

Islandczycy zremisowali z Węgrami 1:1 (1:0) w meczu drugiej kolejki grupy F, który rozegrano w Marsylii. Asystę przy trafieniu Madziarów zanotował Nemanja Nikolić, król strzelców Ekstraklasy.

Grupa F

w d l
Węgry 3 1 2 0 5 (6-4)
Islandia 3 1 2 0 5 (4-3)
Portugalia 3 0 3 0 3 (4-4)
Austria 3 0 1 2 1 (1-4)

Mecz rozgrywany był w dość szybkim tempie, ale niestety nie przełożyło się to na sytuacje strzeleckie. Węgrzy byli drużyną, która nadawała ton rywalizacji i dłużej utrzymywała się przy piłce, a Islandczycy skupili się na defensywie i wyprowadzaniu kontrataków.

Mimo przewagi, Madziarzy mieli problemy ze stwarzaniem okazji. W ofensywie wyróżniał się przede wszystkim kapitan Balazs Dzsudzsak, który napędzał akcje zespołu i kilkakrotnie uderzał na bramkę rywali. Jego próby skutecznie blokowali jednak obrońcy.

Zespół Larsa Lagerbacka zagrał odważniej po pół godzinie gry. Johan Gudmundsson znalazł się w sytuacji sam na sam z Gaborem Kiralym, ale przegrał pojedynek z golkiperem Węgrów. Kilka minut później bramkarz popełnił błąd na wagę gola. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego wypuścił piłkę, którą przejęli Islandczycy, próbował naprawić pomyłkę i powstrzymywał jednego z rywali. Rosyjski sędzia Siergiej Karasew podjął kontrowersyjną decyzję o podyktowaniu rzutu karnego dla Islandii. „Jedenastkę” na bramkę zamienił Gylfi Sigurdsson.

Pierwsze fragmenty po przerwie wyglądały identycznie, jak większość pierwszej połowy. Węgrzy byli aktywniejsi i dążyli do wyrównania, a Islandczycy odgryzali się kontratakami. Drużyna Lagerbacka z czasem cofała się coraz bardziej pod własne pola karne i za wszelką cenę chciała bronić skromnej przewagi.

W 66. minucie z rzutu wolnego mocno kopnął Dzsudzsak, ale poradził sobie bramkarz Hannes Halldorsson. Golkiper Islandii prezentował się jednak bardzo niepewnie. Kilka razy źle obliczył tor lotu piłki po dośrodkowaniach rywali, ale za każdym razem ubezpieczali go koledzy.

Na kwadrans przed końcem Halldorson wreszcie popisał się przekonującą interwencją i bardzo dobrze obronił uderzenie Dzsudzsaka. Węgrzy wciąż próbowali i na trzy minuty przed końcem wreszcie wyrównali. Nemanja Nikolić otrzymał piłkę z prawej strony pola karnego i zagrał wzdłuż bramki. Swój zespół od utraty gola próbował uchronić Birkir Saevarsson, ale zrobił to na tyle nieporadnie, że wślizgiem skierował ją do siatki. W ostatniej minucie dodatkowego czasu gry Islandczycy mieli jeszcze doskonałą szansę w postaci rzutu wolnego, jednak nie potrafili jej wykorzystać.

ŹRÓDŁO: SPORT.TVP.PL