Islandia – Austria 2:1 (1:0) – EURO 2016

Islandia - Austria

Reprezentacja Islandii w swoim pierwszym w historii występie na mistrzostwach Europy melduje się w 1/8 finału. Zapewnił jej to wygrany w dramatycznych okolicznościach mecz Austrią (2:1) na zakończenie fazy grupowej. Prowadził go polski sędzia Szymon Marciniak.

Grupa F

w d l
Węgry 3 1 2 0 5 (6-4)
Islandia 3 1 2 0 5 (4-3)
Portugalia 3 0 3 0 3 (4-4)
Austria 3 0 1 2 1 (1-4)

Nie był to może najciekawiej zapowiadający się mecz tych mistrzostw, ale działo się w nim bardzo dużo. Już w 2. minucie Johann Berg Gudmundsson po ładnej akcji Islandii huknął w spojenie.

Dzielni reprezentanci 330-tysięcznego państwa nacierali dalej i w 18. minucie wyszli na prowadzenie. Dobrze rozegraną akcję po rzucie z autu spokojnie wykończył Jon Dadi Boedvarsson.

Austriacy mieli okazję do wyrównania w 37. minucie, kiedy to sędzia Marciniak podyktował dla nich rzut karny po faulu Ariego Skulasona na Davidzie Alabie. „Jedenastki” nie wykorzystał jednak obrońca Aleksandar Dragović – ten sam, który w pierwszym meczu grupowym wyleciał z boiska za czerwoną kartkę.

W przerwie selekcjoner Austriaków Marcel Koller dokonał dwóch zmian i przyniosły one efekt już po kwadransie. Zmiennik Alessandro Schoepf przeprowadził indywidualną akcję, jednym zwodem zmylił trzech obrońców i strzelił w długi róg. Był remis, ale Austria potrzebowała jeszcze jednego gola.

Alaba i spółka dążyli do drugiego trafienia do ostatniej sekundy, ale Islandczycy pokazywali tę samą świetną grę w obronie co w poprzednich meczach. Cierpliwie kasowali kolejne akcje rywali jeszcze przed swoim polem karnym, a w ostatnich sekundach meczu wyprowadzili zabójczą kontrę. Trzech Wikingów po przejęciu popędziło na bramkę osamotnionego Roberta Almera, który i tak był blisko obronienia strzału Arnora Traustasona. Po jego bramce Szymon Marciniak zakończył mecz.

Islandczycy zakończyli fazę grupową z pięcioma punktami i na trzecie miejsce zepchnęli Portugalię. Ich pierwsze zwycięstwo na Euro oznacza jednak, że w 1/8 finału zmierzą się z Anglią. Rywalem Portugalii będzie Chorwacja. Lepszy z tej pary w ćwierćfinale zagra ze zwycięzcą meczu Polska – Szwajcaria.

ŹRÓDŁO: SPORT.TVP.PL