Belgia – Irlandia 3:0 (0:0) – EURO 2016

Belgia - Irlandia

Belgia wygrała z Irlandią 3:0 (0:0) w drugiej kolejce grupy E mistrzostw Europy. Dzięki wygranej Belgowie awansowali na drugie miejsce. Z tego wyniku cieszą się też Włosi, którzy mają zapewniony awans do 1/8 finału z pierwszej pozycji.

Grupa E

w d l
Włochy 3 2 0 1 6 (3-1)
Belgia 3 2 0 1 6 (4-2)
Irlandia 3 1 1 1 4 (2-4)
Szwecja 3 0 1 2 1 (1-3)

To było bardzo ważne spotkanie dla obu drużyn, bowiem Belgowie w pierwszym meczu przegrali z Włochami (0:2), a Irlandia zremisowała ze Szwecją (1:1). Marc Wilmots zdecydował się na trzy zmiany w składzie w porównaniu do pierwszej konfrontacji, a Martin O’Neill tylko na jedną.

W pierwszej połowie zdecydowanie bardziej aktywni byli Belgowie, ale mało z tego wynikało. Dobrą okazję w 21. minucie zmarnował Eden Hazard, który minimalnie przeniósł piłkę nad poprzeczką. Najlepsze wrażenie sprawiał natomiast Kevin De Bruyne, ustawiony na pozycji „dziesiątki”.

Pomocnik Manchesteru City popisał się ładnym zagraniem do Romelu Lukaku na początku drugiej połowy. Belgijski napastnik kopnął lewą nogą zza pola karnego i zaskoczył Darrena Randolpha.

Po stracie bramki Irlandczycy mocniej nacisnęli, ale Belgowie przeczekali te ataki i wyprowadzili kolejny cios. W 61. minucie Thomas Meunier dośrodkował z prawej strony na głowę Aksela Witsela, który posłał piłkę do bramki.

Gracze O’Neila szukali gola kontaktowego, co dawało okazje do kontrataków rywalom. Po jednej z nich Hazard stworzył stuprocentową sytuację Lukaku, a ten po raz drugi pokonał bramkarza.

Dzięki wygranej Belgia przybliżyła się do awansu do 1/8 finału. W ostatniej kolejce, która zostanie rozegrana w środę, drużyna Wilmotsa zmierzy się ze Szwecją, a Irlandia z Włochami.

ŹRÓDŁO: SPORT.TVP.PL