Anglia – Walia 2:1 (0:1) – EURO 2016

Anglia Walia euro

Reprezentacja Anglii pokonała 2:1 (0:1) Walię w meczu grupy B rozegranym w Lens. Zwycięskiego gola – w doliczonym czasie – strzelił Daniel Sturridge.

Walijczycy wyszli na mecz w defensywnym ustawieniu – selekcjoner Chris Coleman postawił na pięciu obrońców. W pierwszym składzie wyszedł między innymi Joe Ledley, który na miesiąc przed rozpoczęciem Euro 2016 złamał nogę. U przeciwników na ławce rezerwowych ponownie usiadł Jamie Vardy.

Pierwszą groźną sytuację Anglicy stworzyli dopiero w 25. minucie. Po rzucie wolnym głową z pięciu metrów uderzał Gary Cahill. Piłkę pewnie złapał Wayne Hennessey. Wcześniej zawodnicy Roya Hodgsona mieli kłopoty ze stworzeniem składnej akcji. Rywale często przerywali je faulami.

Ostatni kwadrans pierwszej połowy należał do Synów Albionu. W 32. minucie po główce Kane’a jeden z Walijczyków zagrał ręką. Felix Brych nie odgwizdał rzutu karnego. Chwilę później znów było groźnie. Bliski zdobycia bramki był Chris Smalling.

Kiedy wydawało się, że gol dla Anglików jest kwestią czasu, wynik otworzyli Walijczycy. Znów świetnie z rzutu wolnego uderzył Gareth Bale. Błąd popełnił Joe Hart, który miał piłkę na rękach.

Po przerwie selekcjoner Roy Hodgson dokonał dwóch zmian. W szatni zostali bezbarwni Kane i Sterling, a na boisku pojawili się Vardy ze Sturridgem.

Zawodnik Leicester City doprowadził do wyrównania w 55. minucie. W ogromnym zamieszaniu pod bramką Hennesseya najlepiej odnalazł się właśnie Vardy, który wpakował piłkę z dwóch metrów. Udane zakończenie akcji ułatwiła mu nieudana interwencja Ashleya Williamsa.

Po strzeleniu gola faworyci ruszyli do intensywniejszych ataków. Długo nie mogli stworzyć klarownej sytuacji. Dośrodkowania nie docierały do Vardy’ego. Walijczycy ograniczali się do wybijania piłek z własnej połowy i w drugiej połowie przeprowadzili niewiele składnych akcji.

Na ostatni kwadrans na boisku pojawił się Marcus Rashford, który stał się tym samym najmłodszym reprezentantem Anglii na Euro. Pobił o cztery dni rekord Wayne’a Rooneya.

Anglicy dopięli swego w doliczonym czasie. Kombinacyjną akcję w 92. minucie wykończył Daniel Sturridge. Przy jego strzale lepiej mógł zachować bramkarz Walijczyków.

ŹRÓDŁO: SPORT.TVP.PL