1/8 EURO 2016: Niemcy – Słowacja 3:0 (2:0)

Niemcy - Słowacja

Niemcy bez większych kłopotów pokonali Słowację 3:0 (2:0) i są już w ćwierćfinale Euro 2016 we Francji. Bramki dla mistrzów Niemiec zdobyli Jerome Boateng, Mario Gomez oraz Julian Draxler. Drużyna Joachima Loewa o półfinał powalczy z Hiszpanią lub Włochami.

29 maja w Augsburgu w meczu towarzyskim Niemcy niespodziewanie przegrali ze Słowacją 1:3. Marek Hamsik i spółka mieli nadzieję, że również we Francji będą w stanie sprawić niespodziankę. Mistrzowie świata ruszyli jednak do ataku od pierwszego gwizdka sędziego Szymona Marciniaka i już w 8. minucie cieszyli się z prowadzenia.

Z rzutu rożnego dośrodkował Toni Kroos, obrońcy wybili piłkę przed pole karne, dopadł do niej Jerome Boateng i przepięknym strzałem pokonał Matusa Kozacika. Dla środkowego obrońcy była to pierwsza bramka w 63. reprezentacyjnym występie. Na tym trafieniu Niemcy nie mieli zamiaru poprzestać i kilka chwil później mogli mieć już dwa gole zapasu. W polu karnym Martin Skrtel popchnął Mario Gomeza, polski arbiter wskazał na „wapno”, ale strzał z jedenastu metrów Mesuta Oezila zatrzymał słowacki bramkarz.

Niewykorzystany rzut karny nie wybił jednak Niemców z rytmu i w kolejnych minutach rywale byli w poważnych tarapatach. Efekt? W 43. minucie Julian Draxler ograł Juraja Kuckę, zagrał idealnie pod nogę Gomeza i na przerwę zespół Joachima Loewa schodził przy wyniku 2:0. Słowacy w pierwszej połowie zagrozili bramce Manuela Neuera tylko raz, ale ten poradził sobie ze strzałem Kucki.

Zawodnik Milanu na początku drugiej połowy soczystym uderzeniem również spróbował zaskoczyć Neuera, jednak i w tym przypadku piłkarz Bayernu Monachium był na posterunku. Niemcy po tej sytuacji ponownie podkręcili tempo i w 63. minucie pozbawili rywali resztek nadziei na ćwierćfinał. Piłka po zagraniu Matsa Hummelsa trafiła do niepilnowanego Draxlera, który z bliska nie dał Kozacikowi żadnych szans.

Po trzecim golu Niemcy, choć spuścili z tonu, nadal przebywali głównie w okolicach pola karnego rywali, ale więcej goli już nie udało im się strzelić. Tym samym mistrzowie świata na trzecich mistrzostwach Europy z rzędu awansowali do ćwierćfinału. W nim przeciwnik będzie już jednak zdecydowanie trudniejszy

ŹRÓDŁO: SPORT.TVP.PL